Aloe vera bitkisi çeşitleri nelerdir

ALOE VERA BİTKİSİ VE ÇEŞİTLERİ
            En çok aranan bitkilerden biri olan aloe vera bitkisi, cilt bakımında çok fazla tercih edilmektedir. Özellikle egzama hastaları için çok aranan bir bitki olmakta ve farklı Aloe Vera Bitkisi Çeşitleri bulunmaktadır.

Aloe Barbadensis Miller


            Çöl zambağı olarak ta bilinen bu bitki, sarısabır olarak ta tıp alanında tanımlanabiliyor. Pek çok cilt hastalığına iyi gelen bu bitki kozmetik alanında kullanılan kremlerin ve ilaçların içerisinde yer alabiliyor. Daha çok Hint Adaları, Meksika, Güney Amerika gibi alanlarda ticari amaçlarla ekilmektedir. Organik tarım metotları ile kullanılan bitki, polisakkarit içeriği ile kuvvetli bir iyileştiricidir.
aloe vera cilde faydaları nelerdir makalemizi inceleyebilirsiniz.

Aloe vera çeşitleri nelerdir
Aloe vera çeşitleri

Aloe Arborescens

            Çiçek açan Aloe Vera Bitkisi Çeşitleri arasında bahçıvanların gözdesi olan bu tür ise şifalı özellikleri ile tercih ediliyor. Bitkinin yaprak uzunluğu 2 ya d a3 metreye kadar çıkabilmekte ve yetişmesi de oldukça pratik olmaktadır. Hücre onarıcı etkilerinin yanında tedavi edici etken kullanımları bulunmaktadır. Zimbabwe, Mozambik, Malavi gibi ülkelerde daha çok yetişir. Yanık yaralarında, uygun bir ilk yardım tedavisinde kullanılmaktadır. Anti- bakteriyel özelliklerinin yanında anti- kansarojen bit bitki olarak ta tercih edilebilir. Yapraklarındaki özlerle de röntgen yanıklarının hafiflediği biliniyor.

Aloe Aristata

            Çok yıllık bitki olan bu çeşidinin çiçekleri dökülmüyor. Dantelli ve kılıçlı yaprakları ile muazzam bir bahçe bitkisi olmasa da cilt bakımında kullanılan iyi çeşitlerden biri olarak tanımlanabilir.

Aloe Nyeriensis

            Daima yeşil kalan yaprakları ve sulu sağları ile kayalıklarda yetişen Aloe Vera Bitkisi Çeşitleri arasındaki bu seçenek ise faydalı tıbbi etkileri ile birçok alanda karşımıza çıkıyor. Bitki üç metreye kadar uzayabilir. Nesli tükenen bitkiler arasında yer almakta ve bu nedenle de koruma altına alınan bir bitki türü olmaktadır.

Farklı çeşitleri ile hem cilt bakımında, hem de saç bakımında etkili olan kullanımları ile bilinen aloe vera bitkisi, Eski Mısırlılara göre bir ölümsüzlük iksiri olmaktadır. İçerisinde tam olarak 12 çeşit bitki yer alıyor. 20 farklı minerale sahip olan ve vücudumuz için çok faydalı 18 farklı amino asiti de barındırmaktadır. Bu şekilde cildinizin en büyük destekçisi olan özleri ile daha genç ve parlak bir cilt yapısı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.