• Saatler: Haftanın 6 günü, saat 09.00 - 18.00 arası
    • Telefon: 0324 328 47 08
    • softto plus telefon Whatsapp Sipariş: 0554 562 40 13
Avakado cilde yararlı mı

AVAKADO
            Orta Amerika’da yetişen avakado ülkemizde de Antalya, Adana ve Alanya gibi illerde de yetiştirilmektedir. Meyvelerinde A, D, E vitamini bulunmakta ve sabin yağ kısmında ise potasyum, vitamin ve protein vardır. Meyvelerinin yanında yapraklarında da uçucu yağlar bulunur ve antioksidan maddeleri ile de bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkili bir kullanıma sahiptir. Bu etkileri ile cilt bakımında kozmetik sektöründe bu bitkinin yaprakları ve meyvesi çokça tercih ediliyor. Yoğun bir antioksidan içeriğine sahip olan meyvesi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve özellikle kanser karşısında etkili bir koruyucu olmaktadır. Yapraklarının ya da meyvelerinin kaynatılması ile özsu elde edilir ve bu da tansiyon düşürmede oldukça etkilidir.

Avakado cilde yararlı mı
Avakado cilde faydalı mı

Dallarından ve yapraklarından elde edilen uçucu yağlarda parfümeri hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Protein açısından oldukça zengin olan bu bitki enerji değeri de yüksek olmaktadır. Bu alanda avakado cilde faydaları arasında cildin yenilenmesi ve vücut dokularının güçlenmesi yer alıyor. Özellikle yaraların iyileşmesinde etkili olan meyve, iyi bir hücre koruyucudur. Kuru ve yıpranmış cilt yapısı üzerinde etkili olan meyve, derinlemesine yenilediği hücreler ile cildin güçlenmesinde etkilidir. Cilt üzerinde yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkili olan bitki, canlandırıcı özelliği ile maskelerde kullanılıyor. Kurumaya başlamış ve solmuş cilt yapısının temizlenmesinde ve beslenmesinde etkilidir. Düzenli kullanımda cildin yağ seviyesini düzenleyerek canlılık sağlar.

Pek çok hastalık üzerinde etkili olan meyve kilo verilebilmesi içinde tercih edilmektedir. Sık sık tüketilmesi gereken bu meyvenin amino asitleri yüzde 70 çekirdeğinde bulunduğu için daha çok avakado çekirdeği tavsiye edilir. Tüm yiyeceklerden çok daha fazla miktarda çözünür lif içeriği bulunan bu çekirdekler antioksidan faydaları ile yaşlanmanın önüne geçer. Vücut direncini artıran ve hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olan meyve, cilt bakımında kullanıldığında gençleştirici etkisi bulunuyor. Bunun yanında cilt lekeleri ve çıbanlarında çabucak kurutularak yok edilmesinde de etkili olmaktadır. Saç bakımında da saç dökülmesi, saç kuruluğu ve uçlarının kırılmasında saçlara sağlık katar. Zarar göre saçlarda canlandırıcı ve yenileyici etkisi bulunmakta ve kepeklenme sorunu yaşayan saç derisinde de derinlemesine sağlık ve canlılık kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.