• Saatler: Haftanın 6 günü, saat 09.00 - 18.00 arası
    • softto plus telefon Whatsapp Sipariş: 0554 562 40 13
KOLAJEN-NEDİR?FAYDALARI-NELERDİR?

KOLAJEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?
            İnsan vücudunda bulunan ve lifli bir protein olarak tanımlanabilen Kolajen vücut dokularını desteklemektedir. Sonrasında ise dokuların birbiri ile bağlantı kurmasına olanak tanımaktadır. Dokulara güç vererek, destekleyerek, arada bağ kurarak elastikiyet ve esneklik oluşturuyor. Bu da cilt yapısının daha genç görünmesini sağlar. Yaş ve çeşitli hormonel etkilerle bu protein cilt üzerinde azalır ve sarkmalar meydana gelir. Ancak bazı kişilerde cilt yapısının yaş ilerlese de genç kaldığı görülebilir. Bu tamamen cilt üzerindeki üretiminin fazla olmasından kaynaklanıyor. Yaş etkisi ile cilt yapısındaki azalan bu proteinin desteklenmesi ile daha genç bir görünüm elde etmek mümkün olabilir. Softto Plus ürünü olan kolajen içeren kağıt maskemizi buradan inceleyebilirsiniz.

KOLAJEN-NEDİR?FAYDALARI-NELERDİR?
KOLAJEN-NEDİR?FAYDALARI-NELERDİR?

Doğru besinleri tercih ederek te cilt yapısındaki proteinin artmasına destek olunabilir. Bu alanda kolajen içeren besinler içerisinde koyu yeşil yapraklı sebzeler, soya ürünleri, kırmızı renkli meyveler ve sebzeler, omega asitleri, keten tohumu, fasülyegiller de sayılabilir. Özellikle fast food besinlerden kaçınmak gereklidir. Düşük yağlı diyet tarzında beslenme düzeni de cildinizdeki protein desteği sağlayacaktır. Özellikle soya ürünlerinde çok fazla yer almaktadır. Havuç, kavun ve haşlanmış patates gibi besinlerde de çok fazla kolajen görülüyor. Isırgan otu, üzüm çekirdeği ve ebegümeci bitkilerine de önemli etkileri bulunan besinler arasında yer alıyor.

Cildin genç görünümü bozulduğunda ve yaşlanma belirtileri arttığında kolajen eksikliği belirtileri başlamıştır. Kırışıklıklar ve çizgiler ortaya çıkar. Özellikle çok fazla zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak cildin elastin üretiminde olumsuzluk meydana getiriyor. Cilt üzerindeki hacim kaybının ana nedeni de bu proteinin azlığı olmaktadır. Yanaklar çökmeye ve daha düz görünmeye başlayacaktır. Bunun yanında göz altlarında da boşluklar meydana gelir. Ciltte sarkmalar meydana gelmeye başlar ve cildin elastikiyeti bozulur. Beslenmenizde sağlıklı tercihler yapmak, düzenli egzersizi alışkanlık haline getirmek, E vitamini içeren C vitamini serumları ile kolajen üretimine destek olmak, cildinizin genç görünümde olmasını destekleyecektir. Bunun yanında güneş ışınlarına maruz kalmamakta çok önemlidir. Vücuttaki kolajen eksikliği saç kayıpları yaşamanıza da neden olur. Bu nedenle daha sağlıklı bir saç yapısı ve beyazlaşmaların azaltılması içinde vücuttaki bu proteinin üretiminin sürekli desteklenmesi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.